1 2 3

A6LFX/A6MFX AT Kia Sorento

Skrzynia biegów produkowana jest w Korei Południowej. Sygnowana

Dodaj swój warsztat do katalogu!

Zacznij zarabiać razem z Nami

Skrzynie dwusprzęgłowe - raport

Porównanie skrzyni dwusprzęgłowych

ECOdriving dla miłośników skrzyń automatycznych

Dodano: 29 Paź 2012 o godz.00:00
ECOdriving
ECOdriving

Ekojazda samochodem z automatyczną skrzynią biegów jest bardzo podobna jak jazda autem ze skrzynią manualną. Najważniejsze aby się nie spieszyć i zwracać większa uwagę co się dzieje wokół nas.

Jeśli chcemy jechać ekonomicznie musimy obserwować drogę i jej otoczenie. Należy zwracać uwagę na auta jadące przed nami jak również musimy widzieć co się dzieje na horyzoncie. Pozwoli to nam jechać bardzo płynnie, bez zbędnych zatrzymań czy gwałtownych przyspieszeń. Czyli obserwowanie drogi, wyciąganie wniosków i ewentualne przewidywanie i reagowanie na mogące się pojawić trudne sytuacje. Im wcześniej np. zauważymy hamowanie innych kierowców czy to przed światłami czy inną przeszkodą, będziemy mogli wykorzystać maksymalnie hamowanie silnikiem, przez co przejedziemy większa odległość bez zużywania paliwa.

Obserwowanie drogi, sytuacji na drodze nie jest trudne. Nie jest to zdolność wrodzona, więc trzeba się tego poprostu nauczyć. Nabyta umiejętność płynnej jazdy przychodzi z czasem, w miarę przebytych za kierownicą kilometrów. Czas w jaki będzie do tego potrzebny będzie zależał już od danego kierowcy.

Sama technika prowadzenia auta ze skrzynią automatyczną jest bardzo prosta. Warto pamiętać, aby z pedałem gazu obchodzić się delikatnie, ale przy tym stanowczo. Przy ruszaniu należy wciskać pedał gazu delikatnie palcami, przy czym ruch ten powinien być głęboki na mniej więcej połowę skoku pedału, ale przy tym niegwałtowny (tj. nie za szybki).

W momencie ruszania obroty powinny wzrosnąć do maksymalnie 3000 tys. Ale nie powinny być mniejsze niż 2200 tys. W taki sposób będziemy mogli najeketywniej wykorzystać moc silnika, co w konsekwencji przełoży się na szybszą zmianę biegów na wyższe. Bo chyba o to chodzi, aby jechać na jak najwyższym możliwym biegu.

Należy również zaznaczyć, że warte zapmiętania jest to, iż większość dzisiejszych automatycznych skrzyń biegów da się nauczyć zmieniania biegów na wyższy. Gdy osiągniemy prędkość którą chcemy można lekko odpuścić gaz. Wówczas wysyłany jest od nas sygnał, że nie będziemy już przyspieszać i przez to można włączyć najwyższy bieg bez nadmiernego obciążania silnika.

Czy wiemy przy jakiej prędkości skrzynia automatyczna wrzuci kolejny bieg? Czy można to jakoś sprawdzić? Owszem, tak. Można włączyć funkcję jazdy zimowej (hamowanie silnikiem), potem rozpędzić auto do takiej prędkości, żeby załączył się najwyższy bieg. Wówczas puszczamy gaz i obserwujemy prędkościomierz. W momencie redukcji samochód lekko przyhamuje, wtedy musimy zapamiętać wskazanie prędkościomierza. To prędkość minimalna przy której włączany jest również wyższy bieg.

Nie zgodzimy się ze stwierdzeniem, że automaty więcej palą. Nowoczesne skrzynie, takie jak np. DSG koncernu Volkswagena mają w trybie automatycznym funkcję eko. Po jej włączeniu biegi zmieniają się zawsze w najbardziej racjonalny sposób. Robią to zawsze, niezależnie czy kierowca pamięta o zasadach ekodrivingu czy nie.

Komentarze

krysztal 29 Lis 2012 o godz.12:01
ddddddd
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ
OCEŃ
+
2
-

Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się.

zobacztakże

07 Wrz 2016 o godz.07:57

Wpływ glikolu na awarię skrzyni.

15 Gru 2014 o godz.15:39

Naprawiać skrzynię automatyczną czy wymieniać na używaną?

15 Gru 2014 o godz.15:10

Prawda i mity o typach olejów do automatycznych skrzyni biegów

08 Lip 2013 o godz.18:04

Automatyczna skrzynia biegów DP0 (AL4)

Australia Pomysł na biznes Myjnia ręczna Umieść tutaj swoje logo i zwiększ sprzedaż
Marka Wybierz producenta samochodu.
Znajdź skrzynię biegów Model samochodu Wybierz z dostępnych modeli.
Model skrzyni Wpisz numer szukanej skrzyni.